Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                     Green Day

 Green Day je americká punk-rocková skupina, tvořená Billiem Joem Armstrongem(kytara+hlavní vokály), Mikem Dirntem (basskytara+vedlejší vokály) a Tréem Coolem(bicí).

Něco málo z hystorie: Kamarádi z dětství Billie Joe a Mike založily skupinu Sweet Children s bubeníkObrazekem Al Sobrante. Ten později odvhází na vysokou. Definitivně přijmou Trého a změní název na GREEN DAY(podle Billieho hlášky "Byl to jeden krásnej,dlouhej, prohulenej den.) Roku 1994 se jim podaří velký počin jménem Dookie (česky-sračky) a dělá z Green Day platinovou skupinu. Následují alba Insomniac a Nimrod. Asi nejznámější písnička z alba Nimrod je baladická Good Riddence(Time of your life) která říká že bychom měli žít život na plno. Deska American Idiot zaznamenáva velký fanouškovský i komerční ohlas a dělá z Green Day nejznámější skupinu. DVD/CD s poněkud provokativním názvem Bulet in a Bible( Kulka v Bibli) byla vydána v roce 2005 o dva roky později jim byla svěřena úvodní písnička k animáku Simpsonovi ve filmu. 16.5. 2008 vydali zatím poslední album 21st Century Breakdown.

Zajímavost: Na serveru Rock.com byla zveřejněna anketa který zpěvák by byl nejlepší preziden USA, překvapivě na prvním místě se uvelebil frontman Green Day, Billie Joe Armstrong!

Nej písničky: American Idiot, Holiday, ?Viva La Gloria?, 21Guns, East Jesus Nowhere, American Eulogy

01. Song Of The Century- Čerstvě naladěná radiová stanice, hned poté kratičký prolog k celé opeře. Vyprávěj mi příběh na dobrou noc, zazpívej mi tu píseň.

Act I – Heroes & Cons

02. 21st Century Breakdown- Příběh začíná. Řízný power-pop a opulentní jízda, jež dává vzpomenout na fláky typu Jesus Of Suburbia. Pět minut, tři části, tři zásadní změny tempa, rozverný, značně pesimistický text – současní GD v plné parádě.

03. Know Your Enemy- První singl. Proč? První skutečně rázný vstup na scénu. Jednoduchá přesto silná ohlušující bouře, která se bude rozléhat vyprodanou halou. Anarchistický text plus punk-rock plus chytlavá melodie.

04. Viva La Gloria!- Zpočátku to vypadá na malé uklidnění na scéně, na menší přestávku. Přichází seznámení se s křehkou a zároveň i tvrdou a neústupnou Glorií. Poklidný pianový rozjezd, úderné rockové pokračování.

05. Before The Lobotomy- Billieho posmutnělý zasněný hlas. Zpívání, Snění, Umírání. Zprvu opět romantika a melancholie, které ale nakonec utnou rozjeté kytary. Nervová vlákna jsou přetržena rockovou palbou. Silný temný text versus poměrně veselá melodie. Kontrast, který ale funguje. O monumentálním vygradování nemluvě.

06. Christian´s Inferno- Zběsilá přímočará show, jež skutečně připomíná zvuky pekla. Snadno zapamatovatelná, chytlavá, jednoduše pekelná smršť.

07. Last Night On Earth- Pohádka na dobrou noc. Krystalický love song, jaký GD ještě nikdy nenatočili. My beating heart belongs to you/ You are the moonlight of my life every night. Kouzelná, absolutně přiznaná a o to sympatičtější Romance ve stylu The Beatles.

Act II – Charlatans & Saints 

08. East Jesus Nowhere- Brilantní kytarová pecka. Naštvaný Billie, ničivá kytarová lavina, nekompromisní refrén. Bojový rockový chorál, vůdčí protest song celého "zhroucení".

09. Peacemaker- Multikulturní vložka. Akustika, housle, roztočená piva, víno, polonahé Španělky. Nonstop kabaret za divokého provozu.

10. Last Of The American Girls- Pestrobarevná veselá vypalovačka věnovaná čistě Glorii. Jako té "poslední z amerických dívek".

11. Murder City- Přímá návaznost na předchozí píseň. Odklon od chvilkového optimismu a pozitivních popěvků. Rychlý agresivní song o zoufalství a pocitu zbytečnosti. 

12. Viva La Gloria? (Little Girl)- Hravý kabaretní song. Green Day v sakách a s kravatami uprostřed rozjetého večírku v baru u "murder city". Hravost, poutavá melodie a zvláštní dekadentní atmosféra.

13. Restless Heart Syndrome- Vezměte mě na pohotovost. Někdo zažeňte tu bolest. Je to jako vřed krvácející do mého mozku. Jednoznačně jeden z nejlepších kousků na desce. Krutá potemnělá balada o "neklidném srdečním syndromu".

Act III – Horseshoes & Handgranades

14. Horseshoes And Handgranades- Podkovy a ruční granáty (vzpomínáte na logo Idiota?). Největší nářez na desce. Odjištěná rocková nálož à la Sex Pistols. Demolice a sebedestrukce jako hlavní motto.

15. The Static Age- Pozitivnější protest-song s vlezle chytlavým refrénem. Nespokojenost se "statickou" současností, s mocí manipulace v rukou médií.

16. 21 Guns- Druhý singl s obřím hitovým potenciálem. Ponurost, romantika a naděje opředená skvělou melancholickou atmosférou.

17. American Eulogy (části Mass Hysteria a Modern World)- Krátké, divoké a správně přímočaré popěvky o tom, kterak hlavní hrdinové nechtějí žít v dnešním "moderním světě". Masová hysterie, panika na každém kroku, zkrátka ironická "chvála" současné Ameriky. Pozor na Mika Dirnta u mikrofonu.

18. See The Light- Finále opery, vcelku optimistický, přesto dosti otevřený závěr. Povznášející song s doufáním ve světlejší budoucnost. I just wanna see the light. Podáno naléhavě, s patřičnou vervou v hlase.

zdroj rozboru: www.kvakpunkrock.cz